Lund Copenhagen Marguerit øreringe 9095060-4-M
722,00 kr.
Tidløs marguerit-elegance
Disse klassiske ørestikker i 24 kt forgyldt 925 sølv fra Lund Copenhagen forener dansk designarv siden 1858 med tidløs femininitet. Den håndmalede hvide emalje-marguerit på 7 mm står smukt mod den hamrede plade og giver et diskret, elegant udtryk til hverdag og fest.
Skabt til komfort og alsidighed bæres de let hele dagen og klædes nemt op eller ned.
- Håndmalet, ægte emalje.
- 24 kt varm forgyldning.
- Let og behagelig pasform.
- Sikker klassisk ørestik.
Et smykke, der fremhæver din stil uden at dominere og som passer perfekt til både minimalistiske looks og særlige øjeblikke.
Specifikationer
| Brand | Lund Copenhagen |
|---|
Lund Copenhagen Marguerit øreringe 9095060-4-M
Flotte øreringe i forgyldt sølv
Varenummer: 9095060-4-M
Lund Copenhagen
Lund Copenhagen kan spores tilbage til 1858, hvor guldsmedeeleven, Bernhard Hertz, afsætter sit svendestykke – en guldbladsarmring med diamanter, perler og rubiner – til Frederik VII for 300 rigsdaler.
Firmaet drives i dag af Helle Lund og har stor succes med den populære serie med margueritter samt klassiske smykker i sølv og guld.




