Lund Copenhagen Marguerit ørestikker 909075-4-H
335,00 kr.
Tidløs dansk elegance i miniature
Lund Copenhagen Marguerit ørestikker 909075-4-H er indbegrebet af klassisk, dansk smykkedesign. Den ikoniske marguerit i 925 sterling sølv med hvid emalje giver et let, feminint udtryk, der passer perfekt til både hverdag og fest. Med en diskret diameter på 7,5 mm får du et elegant smykke, der er nemt at bære – hele dagen.
Disse ørestikker er skabt til dig, der ønsker luksus uden besvær og et smykke, som aldrig går af mode.
• Populær allround-størrelse til enhver anledning.
• Allergivenligt sterling sølv med beskyttende emalje.
• Let at kombinere med andre Marguerit-smykker.
• En sikker gaveidé med dansk designarv.
Marguerit-ørestikkerne leveres som et par og er et oplagt valg, når du vil investere i et smykke, du vil bruge igen og igen.
Specifikationer
| Brand | Lund Copenhagen |
|---|---|
| Emalje | Hvid |
| Farve | Sølv |
| Køn | Dame |
| Materiale | Sølv |
| Størrelse | 7,5 mm |
| Type | Ørestikker |
| Varenummer | 909075-4-H |
Lund Copenhagen Marguerit ørestikker 909075-4-H
Du behøver ikke lede længere efter den perfekte tilføjelse til din smykkesamling end Lund Copenhagen Marguerite ørestikker 909075-4-H. Udarbejdet af luksuriøst 925 sterling sølv og med et klassisk marguerit-design med hvid emalje er disse øreringe lige så tidløst smukke som de er alsidige. Uanset om du ønsker at tilføje lidt underspillet raffinement til et hverdagsoutfit eller gøre et statement af elegance på en aften i byen, vil disse øreringe blive din go-to accessory på ingen tid. Margueritens størrelse på 7,5 mm gør dem diskrete, men alligevel iøjnefaldende og passer pænt og komfortabelt mod dine ører, så de kan bæres hele dagen. Du kan være sikker på at vide, at når du køber Lund Copenhagen smykker, investerer du i kvalitetshåndværk, der absolut er garanteret at holde til tidens tand.
Starten På Lund Copenhagen
Siden 1858 er navnet Lund Copenhagen blevet synonymt med udsøgt håndværk og luksus. Det hele startede, da guldsmedslærlingen Bernhard Hertz bestod sin læreprøve ved at skabe en betagende armring prydet med diamanter, perler og rubiner - så imponerende, at kong Frederik VII købte den for 300 rigsdaler! Det utrolige stykke blev foræret til grevinde Danner, mens Hertz brugte indtægterne til at skabe grundlaget for sin succesfulde forretning i det ellers kriseramte Danmark. Den dag i dag kan besøgende beundre "det mest pragtfulde" smykkeværk fra den tidsperiode, der er udstillet på Kunst-industrimuseet i København.
Nutidens Lund Copenhagen
Flemming Lund havde en unik kombination af håndværkstalent og forretningsforståelse. I 1958, som 21-årig, fik han sølvmedalje for sit arbejde med bestik, og kort efter overtog han Svend Christensens importforretning. Tre årtier senere overtog denne spirende iværksætter to andre berømte virksomheder: "Bernhard Hertz" og "Kjeld Jacobsen - Brillantsmykker". I 1995 sluttede Helle sig til Flemming for at tilføje sit eget særlige præg ved at introducere perler og halvædelsten i deres portefølje - og det kulminerede i sidste ende med, at Helle blev leder af virksomheden efter hr. Lunds død i 2001.




